Siparişlerim ne kadar sürede kargoya verilir?


Siparişleriniz oluşturulduğu andan itibaren 24 saat içerisinde kargoya teslim edilmektedir.

 

Siparişim kaç günde elime ulaşır?


Kargoya teslim süresi kargo firmasına ve adrese bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tüm gönderilerimiz express kargo ile gönderilmektedir. Yurtiçinde ortalama 3 ile 4 işgünü içinde en geç teslimat yapılmaktadır. Sizinle paylaşılan gönderi kodunuz ile kargo durumunu takip edebilirsiniz.

 

Kargo ücreti ne kadar?


Yurt içi siparişlerinizde, 95 TL ve üzeri kargo ücretsizdir.

Siparişimin kargoya verildiğini nasıl anlayacağım?


Siparişleriniz kargoya verildiğinde, içerisinde "Gönderi Kodu"nun da yer aldığı e-posta ve SMS paylaşılmaktadır.Üye girişi yaptıktan sonra ana sayfada, sağ üst köşede bulunan kullanıcı adınıza tıklayarak; "Siparişlerim" bölümünden güncel siparişlerinizin tüm bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Aynı zamanda siparişinizi tamamladıktan sonra ana sayfada çıkan "Kargom Nerede" butonuna tıklayarak siparişinizin kargo durumunu takip edebilir, Size iletilen barkod numaranız ile 444 99 99 nolu, Yurtiçi Kargo Çağrı Merkezi Sesli Yanıt Sistemi üzerinden sorgulayabilir ve gönderinizin teslim tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Bulunduğum adrese kargo teslimat yapıyor mu?


Yurt içi gönderilerde Yurtiçi Kargo'nun teslimat yaptığı tüm adreslere gönderim yapılmaktadır. Adresinize gönderi yapılıp yapılmadığını Yurtiçi Kargo'dan öğrenebilirsiniz. (444 99 99 telefon numaralı müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.) Adresinize direkt teslim yapılamayan durumlarda, en yakın Yurtiçi Kargo şubesinden siparişinizi teslim alabilirsiniz. Köy Teslimatlarında PTT kargo ile gönderim yapılmaktadır.

 

Kargo takip numarası nedir?


Kargo takip numarası, siparişiniz kargoya verildikten sonra siparişinizin durumunu takip edebileceğiniz numaradır.

 

Kargomu teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?


Kargo şirketinden pakedinizi teslim alırken gönderide açılma, yırtılma, ezilme, ıslanma vb. bir sorun olup olmadığını kontrol ediniz. Bir sorun gördüğünüzde teslimatı kesinlikle kabul etmeyiniz. Hasar tespit tutanağı tutulmasını isteyerek, Müşteri Hizmetleri Servisi'ne durumu bildiriniz.

Kargoyu teslim aldıktan sonra paket içeriğinde eksik ürün vb. bir sorunla karşılaşırsanız;

Kargo şirketi ile iletişime geçerek, hasar tespit tutanağı doldurmasını isteyiniz.

Durumu destek@kirazgiyim.com adresine mail atarak tarafımıza bildiriniz.

 

Kargo geldiğinde teslimat adresinde bulunmazsam ne olur?

 

Belirtilen adreste bulunmamanız durumunda; siparişiniz en yakın kargo şubesine teslim edilir ve size bir bilgi notu bırakılır. 3 gün içinde paketinizi belirtilen şubeden almanız gerekmektedir. Aksi takdirde siparişiniz Kirazgiyim.com’a iade edilir. 

 

Kargomu şubeden teslim alabilir miyim?

 

 Kargo takip numaranız ile birlikte, kargo firması ile iletişime geçerek gönderiyi şubeden teslim almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

 

Farklı zamanlarda aldığım ürünler aynı pakette gönderilebilir mi?

 

Her siparişiniz ayrı bir gönderi olarak değerlendirilmektedir. Farklı zamanlarda verdiğiniz siparişlerin aynı anda teslim edilebileceğinin garantisi yoktur. Kapıda ödeme seçeneği ile alışveriş yapmanız durumunda, önceki siparişiniz henüz fatura kesilme aşamasına gelmemiş ise iki sipariş birlikte gönderilebilmektedir.